Propagovat kulturu pití espressa a dalších kávových nápojů v České republice si klade za cíl Univerzita kávy, kterou v Praze otevřela společnost illy. Posluchači tam mohou získat znalosti o historii, pěstování, zpracování, přípravě kávy i o nových trendech v oblasti kávové kultury. Vzdělávat se mohou profesionálové, ale také všichni milovníci kávy, kterým záleží na její kvalitě. "Smyslem vzniku univerzity je vzdělávání v oblasti kultury kávy. Cílem je podávat perfektní kávu, ať je to espresso, cappuccino, nebo jakýkoli kreativní drink," řekl lektor Jiří Jandák.
Podle něj mají Češi ke kávě velmi pozitivní vztah. "Poslední léta ukazují, že tíhnou zejména k italské kávové kultuře, zatímco americkou nebo německou příliš nepřijímají. Chceme jim pomoci v tomto vzdělávání a probudit v nich lásku ke kávě," dodal. Kvalitní kávu si prý Češi vybírají zejména podle značek. "Češi mají značky rádi. Pokud se osvědčí, rádi ji vyhledávají," uvedl Jandák. Zároveň dodal, že se kultura pití kávy v Česku zlepšuje. "Před 20 lety žádná kávová kultura (v Česku) nebyla. Pil se maximálně takzvaný turek. Je to velký skok," uvedl.
Konečný výsledek je na člověku
Zájemci o poznávání kávové kultury se mimo jiné dozvědí, že k přípravě sedmi gramů kvalitního espressa je potřeba 50 kávových zrnek. Jedno špatné ovšem může celý výsledek pokazit. Výrobci tak musejí pečlivě dbát na výběr suroviny a její zpracování. Zrnka špičkové kvality tak projdou mnohonásobnou kontrolou, která zahrnuje ruční odběr a náročné smyslové testy. Konečný výsledek ovšem prý ze 70 procent záleží na člověku, který nápoj připravuje.
"Káva je velmi živá, mění se a musíte být neustále ve střehu. Musíte si s ní hrát a ona si hraje s vámi. Je to náročný a jemný produkt. Reaguje na podmínky jako slunce nebo déšť. Připravovat se musí srdcem," řekl ČTK barista Tomáš Komberec.
Nejčastější chyby při přípravě kávy
Dobrý kávový nápoj by podle odborníků měl v současné době nejen lahodit chuti, ale také dalším vjemům. "Při pití kávy se zapojuje několik smyslů. Je to zážitek," tvrdí Petr Mrázek ze společnosti Le Patio International, která se věnuje distribuci kávy.
Populárním trendem v přípravě kávy je tak zejména takzvané latte art, tedy malování mlékem na espressu. Chybou mnoha českých baristů je však prý snaha podávat nápoj ve velkém šálku se spoustou mléčné pěny. "Mezi chyby, kterých se baristé dopouštějí, je odpouštění vody z kávovaru, špatné šlehání mléka, přepalování mléka, opakované používání mléka i zanedbávání hygieny kávových strojů," upozornil Jandák. Dobré cappuccino by podle něj mělo obsahovat malý šálek espressa a mléčnou emulzi nebo krém, který nepění, ale leskne se. K "malování" a zdobení pak může barista použít čokoládu. Českou specialitou je však podle něj často špetka skořice na kopci napěněného mléka, která má zakrýt špatnou kvalitu a chuť espressa.
Zdroj: ihned.cz